Doplňky stravy není radno zaměňovat s běžnou výživou

Každý jistě zná vitamínové tablety nebo železo v prášku, šumivé tabletky s obsahem hořčíku či produkty pro lepší pleť nebo vlasy. Ačkoli se tyto preparáty jeví jako zázraky, které jsou běžně k dostání bez lékařského předpisu, lákají svým nepřeberným množstvím k vyzkoušení. Protože je opravdu jednoduché věřit tomu, že několik málo spolknutých pilulek udělá naše tělo vypracovaným a v kondici, pokušení odolá jen málokdo. Většina uživatelů takových doplňků však přehlíží určitá nebezpečí, například při dlouhodobém užívání.
gelové kapsle
Volně prodejné přípravky jsou ve většině případů dobře stravitelné a neškodné. Pokud nás tíží nedostatek vitamínů, je dobré v první řadě vše probrat s lékařem a užívat doporučené přípravky. Názory na takové doplňky se však různí. Přiměřená strava by měla organismu dodat vše potřebné, co potřebuje ke svému správnému fungování. Navíc vitamíny a živiny, které přijímáme z běžné stravy, se lépe v těle vstřebá. Přesto nemusíme na výživové doplňky nahlížet jako na nefunkční a zbytečné. Vhodné jsou pro ty, kteří se stravují jednostranně, popřípadě nezdravě konzumací průmyslově připravených jídel, pro sportovce i kuřáky, ale ocení je i děti a senioři.
oranžové pilulky
Stres, zlost, smutek, nešťastná nálada neshody v rodině nebo dlouhodobá tělesná zátěž, tohle všechno může způsobit ztrátu důležitých živin, převážně vitamínu B6. Také horečky a různá onemocnění, která mají za následek zažívací potíže, mohou vést ke zvýšené spotřebě vitamínů a jiných látek. Vyzkoušené přípravky jako biotin, křemík nebo omega-3 mastné kyseliny, nesou menší rizika než vitamín E či selen, které jsou ve větším množství pro tělo toxické. Přesnou dávku by proto měl vždy určit buď lékař, nebo výživový poradce. V každém případě je vhodné vždy si přečíst příbalový leták. Třetina obyvatel polyká potravinové doplňky jenom díky špatné a nevyvážené stravě, a přitom si neuvědomují, že tyto preparáty neslouží jako náhrada pestré stravy. Neměla by být ani překročena doporučená denní dávka. Přípravky totiž nevyrovnávají deficit ve výživě a například u sportovců nesmějí být užívány ty toxické, které jsou na seznamu dopingových látek.