Jako Eskymák

Pro zábavu lze se pokusit postavit si obydlí ze sněhu někde na zahradě. Skuteční dobrodruzi, ale vyrazí do hor. Do batohu přibalí podložku na spaní, spacák a vařič. Však to nějak dopadne.
Pro stavbu Iglú potřebujete dostatek sněhu. Toho v posledních zimách na našich horách mnoho nebývá. Takže budete potřebovat lopatu a hromadu sněhu si uměle vytvořit. Pokud se spokojíte jen se spaním ve sněhu, tak tu hromadu sněhu necháte asi půlhodiny odpočinout. Sníh si sedne a utemuje se v pevnou hmotu. Do ní pak pomocí lopaty vyhloubíte otvor, který zevnitř budete rozšiřovat do stran. Musíte být opatrní ať svou činnost nepřeženete Měla by vám zůstat stěna silná ne méně než 30 cm. Urovnáte pak podlahu. Falešný záhrab je na světě. Stačí nastěhovat věci, otvor uzavřít pomocí batohu a dobrou noc.
vesnička z iglů
Iglú se ale staví jinak.
Pro stavbu iglú budete potřebovat nějaký předmět na řezání sněhových tvárnic. Na trhu jsou speciální pily na sníh a led. V nouzi vám ale poslouží třeba jen i lyže. I když manipulace s ní není nejpohodlnější.
Pomocí řezacího nástroje začneme v předem vyhloubené jámě řezat tvárnice. Na šířku cca 60 cm,
40 cm na výšku. Tlusté něco přes 30 cm. Nejprve uděláme zadní řez, pak boční. Poslední řezem je spodní horizontálně vedený řez. Nemusíme se bát, že se nám tvárnice rozlomí. To že je uvolněná bezpečně poznáme podle jejího slyšitelného žuchnutí. Tvárnice dáváme bokem.
Postupným řezáním nám vzniká chodba, základní prostor iglú. Když je asi 2,5metrů dlouhá, řežeme tvárnice do stran a pak ještě jedno patro v chodbě. Už bychom jich měli mít dost na založení stavby.
Tvárnice opíráme v kruhu. Opíráme jednu o druhou, jejich uložení opracováváme pilou. I když jsou hodně nakloněny, nemusíme se bát toho, že spadnou. Opírají se vždy o podložku ve třech bodech. Mezery průběžně vyplňujeme sněhem, který stavbu okamžitě zpevňuje.
domek ze sněhu
Kruh se spojí nad chodbou. První tři tvárnice seřízneme. Další řada tak samovolně vystoupá a stavba se tak pomalu uzavírá do klasické kupole. Poslední tvárnici ukotvíme už zevnitř iglú. Nezapomene na větrací otvor. Vždy po směru větru.
Vnitřní stěny vyhladíme ať kondenzované kapky stékají po stěnách a nekapou na nás.
Iglú je připraveno k přespání. Stavba zkušeného stavaře iglú trvá kolem 2 hodin. Nezkušeným i několikanásobek.