Zvolit láci nebo ne?

Všichni víme, proč je na našem trhu některé zboží drahé a jiné – zdánlivě stejné – o poznání levnější. Jistě, může za tím být i konkurence zde působících podnikatelů, může za tím být i nějaká ta akční nabídka, nějaký ten šikovný marketingový tah nebo snaha podnikatele se za každou cenu zbavit přebytků a získat rychle aspoň nějaké peníze, jenže nejčastější důvod je někde jinde.
sochy buddhy
Spočívá v tom, odkud to které zboží pochází. Zatímco jsou ty dražší kousky zpravidla od renomovaných západních výrobců, zpravidla z Evropy, Ameriky nebo nějakého „asijského tygra“, jsou věci levnější z východu, nejčastěji z Číny.
Mezi tím, co našinci od Číňanů kupují nejčastěji, převažují věci jako elektronika, šaty, doplňky k nim a další podobné záležitosti, pořizované ve všemožných asijských e-shopech. Kde toto více než úspěšně konkuruje produkci naší, kvalitnější, ovšem logicky také i o poznání dražší. Dá se tak i vcelku dost ušetřit. Jenže…
Dá se tím vlastně doopravdy ušetřit? To je přece jenom dost sporné. Existují sice i lepší čínské e-shopy, nabízející obstojné produkty, ovšem ve většině případů se na těchto prodává výhradně zboží pochybné kvality. To, jež by si nikdo nekoupil, kdyby to nebylo právě tak možná až neskutečně laciné.
Ovšem on na tu cenu vždycky někdo skočí, někdo se vždycky nechá nachytat. A když pak drží v ruce brak, za který zbytečně vyhodil své peníze, může už jenom ronit hořké slzy a spílat si do hlupáků. A litovat, že si nepřiplatil někde u nás.
Ovšem každému, co jeho jest. Kdo chce, ať se podobným levným čínským obchodníkům vyhýbá velkým obloukem, a kdo chce, ať si u těchto klidně nakupuje. Každý přece máme právo sami rozhodnout, jak se svými penězi naložíme.
pět hvězdiček
Někdy se nám takový nejistý nákup u Číňanů vyplatí, někdy ne. Ale každopádně bychom měli brát v potaz to, že ani kuře, jak známo, zadarmo nehrabe. A ani Číňané a jim podobní si nepočínají jinak. Nabízejí-li něco výrazně levněji než ostatní, je jisté, že v tom bude nějaký ten háček, že by se dobrovolně nepřipravovali o zisk, kdyby si mohli dovolit počínat jinak.
Protože jak říkávají pro změnu Rusové, sýr zdarma bývá jenom v pastičkách na myši.
Takže rozhodně přemýšlejte. Než taková pastička sklapne a vy dostanete pomyslnou ránu po kebuli.