Top rady jak dávat spropitné v celém světě

Občas je velmi obtížné odhadnout jaké ponechat či nabídnout spropitné. Abyste se vyhnuli nepříjemným a trapným situacím spojených se zpropitným, je důležité se o to zajímat již před příjezdem do cizí země. Například když ponecháte v Japonsku na stole v restauraci při Vašem odchodu drobné, číšník Vám je bude chtít vrátit jako zapomenuté vrácené peníze. Pokud v USA necháte méně než 15%, přejeme Vám hodně štěstí, aby se Vám v budoucnu podařilo rezervovat si ve stejném podniku stůl.
USA
bankovky a peněženka
V této zemi, můžete obsluhu snadno urazit, pokud ji neodměníte spropitným. V restauracích se obvykle počítá s 15-20%, protože doplňuje ne zrovna ideální platební podmínky obsluhy. Drobnými odměňte také hotelový servis.

Austrálie
Spropitné v Austrálii není zcela povinné, ale je na svém začátku. 10% v restauraci je přijatelné.

Rakousko
Zde je spropitné zahrnuto již v účtu. Můžete však v restauraci ponechat 5-10% přímo číšníkovi. Záleží na Vaší spokojenosti s obsluhou. Spropitné taxikářům je obvykle 10% a 1-2 eura můžete dát portýrovi a denně pokojské za účelem lepší péče.

Belgie
Spropitné v Belgii není moc obvyklé. Restaurace k účtu obvykle přidávají 10-15%, ale můžete ponechat pár mincí za dobrý servis. Pokud není v účtu zahrnuto, očekává se 15%. V hotelech a u taxikářů se částka pouze zaokrouhluje.

Velká Británie
Očekává se zde 15-22% v restauracích a v hotelích. Taxikáři dostávají mezi 2-4%.

Kanada
Většina pracovníků ve službách očekává 10-20%. Restaurace obvykle připisuje 15% již do účtu. Taxikáře byste měli odměnit 10% a pokojskou 1-3 dolary denně.
hosté restaurace
Dánsko
Spropitné v Dánsku není očekáváno. V případě výjimečných služeb je dobré ponechat 10%.

Francie
Ve Francii je spropitné zahrnuto v ceně podle zákona. V hotelech ponechejte 1-2 € portýrům a pokojským. Taxikáře je obvyklé odměnit 10%.

Německo
Zde není spropitné příliš běžné. V restauracích se očekává pouze diskrétních 5-10%. Portýry a pokojské odměňte 2-3€ a taxikáře 10-15%.

Řecko
V restauracích se očekává 5-10%, naopak taxikáři spropitné neočekávají.

Maďarsko
V této zemi je spropitné velmi běžné. V restauracích obecně 8-15% a taxikářům 10%.

Itálie
V restauracích po celé Itálii se neočekávají spropitné. V případě velké spokojenosti si však personál určitě bude vážit, když necháte nějaké drobné extra.

Nizozemí
Peníze navíc za služby se v této zemi až tak neočekává, nicméně zaokrouhlení je poměrně běžné.

Portugalsko
Spropitné je zvykem pouze v těch největších destinacích, jako je Lisabon a Algarve. V restauracích je to obvykle kolem 5% a taxikáři očekávají 5-10%. V hotelích odměňte portýry a pokojské 2€.

Rumunsko
Většina restaurací zahrnuje servisní poplatek ve výši 5-10%. Tam, kde poplatek není zahrnut, nechte spropitné ve stejné výši. Taxikáři jsou obvykle zvyklí na zaokrouhlení.

Španělsko
V restauracích i barech se očekává menší spropitné za servis. Stejně tak v hotelu ponechte drobné portýrovi a pokojské.