Jak zvládnout vzdorovité dítě

Potkalo vaše dítě období vzdoru a vy už nevíte, co si s ním počít a jak tyto vyhrocené situace zvládnout? Během období dětství a dospívání si dítě častokrát prochází vzdorovitými obdobími, které někdy bývají lehčího rázu, ovšem někdy zase mohou nabírat na větší intenzitě. Toto období je pak náročné jak pro dítě, tak především pro jeho rodiče případně dalšího okolí.
Máte pocit, že vás váš potomek vůbec neposlouchá, neustále odmlouvá, nevnímá, co mu říkáte a vzdoruje snad všemu? Věřte nebo ne, v určitých obdobích je to naprosto normální a prochází si tím většina dětí. Dokonce i tato nepříjemná období jsou důležitá pro jejich vývoj a sebeuvědomování. Vy jako rodiče se pouze můžete tyto výbuchy hněvu, odmlouvání a protesty pokusit co nejvíce zmírnit.
uplakaný chlapeček
Přijďte na kloub tomu, jak toto období zvládnout s grácií a jak zmírnit nepříjemné vzdorovité chování na minimum. Zvládnete tak snadněji předejít vyhroceným situacím, scénám, křiku a hádkám. Jak tedy nepřijít o nervy, které máte jen jedny?
Jak co nejlépe zvládnout toto vzdorovité období a jak se v různých situacích chovat?
Jednou z nejdůležitějších zásad, kterou je v takových vyhrocených situacích potřeba dodržet, je neustoupit. Děti vybouchnou velice snadno, stačí pár odmítnutí, nevyhovění jejich požadavku a výbuch vzteku může být na světě. V takovém případě se opravdu vyplatí ze svých požadavků neustoupit a vše se dítěti, pokud možno v klidu, pokusit vysvětlit. Proto nepolevujte a vymezte hranice, které už váš potomek zkrátka nesmí překročit. Párkrát polevíte a vaše dítě to bude zkoušet znovu a znovu a postupně si tak dovolí více než předtím.
uřvaná holka
Snažte se také vyvarovat toho, abyste se pro vaše dítě stali nepřítelem. Vyplatí se také domluvit si pravidla, co bude následovat v případě, že dítě zase vybuchne, vzteká se, domlouvá a neposlouchá – například různé typy zákazů a podobně.
Vstupte do příští krizové situace s větším klidem, protože to je základ úspěchu.