Fiat – italská automobilová klasika

Fiat je složenina prvních písmen názvu Fabbrica Italiana Automobili Torino a jak již název napovídá, jedná se o automobilku sídlící v italském Turíně, která je jednou z nejstarších automobilek na světě, byla totiž založena již v roce 1899. První model této automobilky se jmenoval Fiat 4 HP, dodnes existují 4 kusy tohoto automobilu a jeden z nich je v muzeu automobilky v Turíně. Společnost hned od počátku disponovala velkým kapitálem a obrovskými výrobními halami.
Ikonická stará „pětistovka“
Ovšem na produkci to příliš vidět nebylo, v prvních letech se vyrábělo jen desítky modelů ročně. Od roku 1908 začala automobilka vyrábět své speciálně upravené taxíky, které jezdily především v Londýně, Paříži a New Yorku, jejich velkou výhodou byla nízká spotřeba paliva. V době do začátku I. světové války automobilka zapracovala na změnách v konstrukci vozů a organizaci výroby, například se zavedlo svařování součástek. Ihned po válce se díky těmto změnám začal vyrábět model Fiat 501, který se vyráběl až do roku 1926 a vyrobilo se ho do té doby úctyhodných 47 600 kusů. Od roku 1927 se začaly i dřevěné součástky nahrazovat kovovými.
Nová stylová „pětistovka“
U modelu 514P z roku 1929 se poprvé použily hydraulické tlumiče. V roce 1932 se na trhu objevil nový model 508, který se stal trhákem i u nás, jeho cena začínala na částce 27 500, celkově se ho vyrobilo 113 tisíc kusů. Roku 1935 přišla automobilka opět s novým modelem Fiat 1500, který se jako jeden z prvních vozů testoval v aerodynamickém tunelu, výsledkem tohoto zkoumání byly zapuštěné kliky u dveří, světla v blatnících a výrazně nižší aerodynamický odpor. Naprosto přelomovým vozem této automobilky se stal Fiat 500 Topolino, byl to první skutečně lidový vůz, který se velmi výrazně podílel na motorizaci Itálie, tohoto vozu se celkově vyrobilo 520 tisíc kusů. Na tento vůz následně navazovaly poválečné modely Fiat 500 a Fiat 600.