Jak poznáte, že vám někdo lže?

Jistě to také znáte – s někým mluvíte, posloucháte jeho historky a názory a po nějaké době se dozvíte, že nic z toho, co vám řekl, nebyla pravda. Jak je možné, že jste nic nepoznali, říkáte si? Nevěste hlavu! Existuje spousta velmi kvalitních lhářů, jejichž smyšlené příběhy nerozpozná snad ani detektor lži. Pokud je však pro vás komunikace s lidmi důležitá, není od věci naučit se alespoň několik základních mechanismů, které vám mohou celý proces konverzace s takovým typem člověka trochu ulehčit. Díky těmto klasickým znakům ho lépe prokouknete a podle toho pak uzpůsobíte své jednání s ním.

lži a zvětšovací sklo

Co je tedy typické pro lhaní a jaké jsou jeho projevy?

·         Oční kontakt

Sice se říká, že kdo se nedívá do očí, ten lže – toto je však mýtus, který ve skutečnosti neplatí. Pravdou je pravý opak – pokud s někým mluvíte a on vám opravdu urputně hledí do očí, s největší pravděpodobností se jedná o lháře. Poznáte to jednoduše: položíte-li někomu otázku typu „Co jsi měl předevčírem k večeři?“ je logické, že se nad tím musí zamyslet a k tomu nám často pomáhá, že uhneme pohledem a zadíváme se kamsi do prázdna, jak pátráme v paměti. Naproti tomu dobrý lhář necukne ani o píď a bleskově vypálí odpověď, kterou si zrovna vymyslel.
lži na šipkách

·         Zakrývání úst

Znáte postavičku malé opice, která si dává ruku před pusu? To samé někdy děláme, když lžeme. Výzkumy neverbální komunikace tvrdí, že je to něco podvědomý reflex v případě, když člověk neříká pravdu – to, že mu dlaň vystřelí a zakryje ústa, aby zabránila lživým slovům dostat se na světlo. Pokud si tedy při rozhovoru váš protějšek neustále sahá na oblast okolo úst, zbystřete.

·         Pohyby těla

Lhaní je často spojeno s nervozitou a různými tělesnými projevy – drobné tiky, záškuby, nervózní přešlapování, pohledy do země. To vše jako celek působí právem podezřele.

·         Samotné slovní sdělení

V poslední řadě bychom měli vždy racionálně a objektivně hodnotit, co nám druhý vlastně říká. Odpovídá nám na otázky věcně nebo chodí kolem horké kaše a snaží se odpověď tzv. „okecat“? Když něco vypráví, dojde tento příběh do konce, nebo se zasekne v polovině a již smyšlenost nedokončí? Vypráví-li totéž co posledně, jedná se o stejné informace, nebo se celá story kompletně změnila? Dávejte pozor na to, co vám kdo říká, a jak se u toho chová. Časem se naučíte v lidech číst a budete vůči lžím více obezřetní.