Antivirový vir

Pokud jste někdy zabloudili do trochu učenější diskuze na internetu, určitě jste si povšimli bezesporu chytrých a zdatných IT borců, kteří hrdě proklamují, že žádný antivirus nepoužívají. Samozřejmě s nejnovějším operačním systémem Windows 10 už není nutné nějaký instalovat, společnost si udělal svůj vlastní Defender.

zamčená data

Proč vlastně zpochybňovat?

Je totiž spousta prokázaných případů, že společnosti vyvíjející antivirové programy si občas otestují svůj vlastní antivirus, možná i nějaký vypustí naostro do světa, aby trošku poškádlil konkurenci. Není však náhodou, že některé viry byly zcela jasně a úmyslně vytvořené proto, aby je ten jejich program účinně zahnal a uživateli se tak najednou dostalo kýženého pocitu bezpečí. Není však radno dodávat, že některé antiviry si skutečně udržují jakousi pozici docela dobře hodnoceného programu i mezi odborníky, avšak například nejnovější podezření jednoho ruského antiviru, který měl údajně shromažďovat údaje o svých uživatelích bez jejich vědomí, znova oživily diskuzi okolo nutnosti takového programu.

ochrana PC

Cena x výkon x kvalita

Někdy je velký rozdíl mezi cenou a kvalitou, kterou poskytuje daný antivirus. Za několik desítek dolarů ročně si můžete dovolit nechat svůj počítač vydechnout, avšak je to skutečně to, co potřebujete? Opravdu je třeba stoprocentní ochrany? Je také pravda, že na úkor „výkonu“ se dostává do moci antiviru čím dál více procesů ve vašem počítači, například některé zcela ovládají jakékoliv nastavení firewallu a musíte tedy se k němu dostat až přes samotný antivirus. Někdy dokonce vaše vlastní snahy nebo některé soubory může antivirus označit jako nebezpečné a vy je pak musíte hodiny hledat v karanténě.

Poučení?

Nejspíše záleží na typu uživatele, pokud si rádi pobrouzdáte na lechtivých stránkách, je asi lepší si nějaký ten antivirus stáhnout, pokud však na internetu zajdete maximálně na sociální sítě, počítač to bez antiviru určitě vydrží. Ono zas tolik těch FBI agentů a tajných hackerů, kteří loví vaše bankovní karty, tam nebude.