Solární sprcha na chalupě

Uvažujete o koupi nějaké chajdy u lesa, třeba někde na horním toku řeky Berounky, anebo ji už dokonce máte? Pokud je to objekt s vlastní zahradou, kam je přivedena voda, případně čerpáte-li vodu z vlastní studny, máte možnost si na zahradu umístit solární sprchu. Stačí vám k tomu jediné dvě věci – přívod vody s dostatečným průtokem a volná plocha, kam dopadají sluneční paprsky.

zahradní sprcha

Solárních sprch se dnes vyrábí celá řada typů, mohou být válcového nebo kuželového tvaru, některé se musí pevně kotvit do země, jiné jsou přenosné, se stabilním podstavcem, tedy zásobníkem na vodu. Zásobníky jsou zhotovené v černé barvě, aby se voda ohřívala rychleji, a bývají v různých velikostech, většinou mezi deseti a padesáti litry.

sprchování na zahradě

Praxe ukazuje, že pro osprchování celého těla jedné až dvou osob je vhodný zásobník o objemu dvaceti až čtyřiceti litrů, ve větších zásobnících se voda nestačí dostatečně prohřát a v příliš malých vám poslouží spíše jen pro umývání rukou nebo pro osvěžení obličeje.

Solární sprchy v rekreačních chatových oblastech jsou skvělou volbou zejména z toho důvodu, že nepotřebujete vodu ohřívat jiným způsobem. Sprchování venku na zahradě má přece jen jinou atmosféru, než sprcha v uzavřené místnosti s průtokovým ohřívačem vody, jste více v kontaktu s přírodou a navíc vědomí, že slunce ohřeje vodu zdarma, a přispěje k úsporám v domácnosti, je hřejivé samo o sobě.

Mít sprchu na chatě venku na zahradě se vyplatí i z jiného důvodu. Za slunečného počasí tu máte k dispozici teplou vodu zdarma na cokoli si vzpomenete v průběhu dne, tedy i na umývání zahradnického nářadí, pro mytí obuvi, mytí bosých chodidel, rukou a obličeje po práci, umývání ovoce a zeleniny, hodí se to i pro mytí nádobí, jízdního kola a dalších znečištěných předmětů. Proč si tedy nedopřát komfort, k němuž nám dopomůže slunce zcela zdarma?