Povinná maturita z matematiky se odkládá?

Většina studentů si vybírá maturitu spíše z jazyka, než matematiky, proto pro ně povinnost zkoušky z tohoto předmětu byl odstrašujícím případem. Přesto by ale v roce 2021 měli zkoušku z matematiky konat gymnazisté a lycea. O rok později se původně měly dočkat i ostatní obory kromě zdravotních, uměleckých a sociálních. Nyní můžeme čekat jen na verdikt sněmovny.

učení, škola

Proč?

Studenti neumějí teorii využít v praxi, na základě toho také 15,5 neuspělo v letošní zkoušce, přičemž ale můžeme sledovat zlepšení výsledků za poslední roky.

Do škol by to chtělo kvalitní učitele s přiměřeným tempem, větší počet hodin, výuku zaměřenou na častější procvičování a větší zábavu, protože už tak tento předmět nepatří mezi ty nejoblíbenější.

Názory na toto téma jsou různé, někdo tvrdí, že odložení něčeho, co žáci neumí, problém neřeší, naopak ubývá na gramotnosti (Svaz průmyslu a dopravy ČR), někdo je zastáncem názoru, že na maturitu z matematiky ještě není ten správný čas (KSČM). Povinná maturita by tak měla být zavedena až za 8 – 10 let.

Názor studenta?

Osobně si myslím, že obsah učiva matematiky na středních školách není až tak důležitý, jelikož tomu, kdo se dále v tomto předmětu rozvíjet nebude, je k ničemu. To, že by byl povinným by akorát vedlo k selhání a odrazování žáků devátého ročníku, kteří budou na základě tohoto volit školu. Navíc mají žáci problém pochopit matematiku již na základní škole. Na střední je látka složitější, je jí víc, studenti jsou rádi, že projdou, protože není čas na nadbytečné vysvětlování, a to, že by takto měli odmaturovat, je pro ně noční můra.
test, matematika

Celkově se teď ve školství začalo něco dít a přichází změny. Například od příštího školního roku bude nejspíš povinný z jazyků pouze didaktický test, ostatní (sloh a ústní část) si volí školy sami. Můžete tak vidět, že bouřit se má smysl, a pokud s něčím nesouhlasíte, nemávejte nad tím rukou, ale hajte si svůj názor!