Bonsaistika

Hobby neboli koníček v podobě pěstování bonsají ocení zajisté i okolí. Avšak největší radost budete mít vy, neboť není větší pýchou, než náležitě vypěstovaná a do požadovaného tvaru upravená bonsaj. Slast nejen pro oko a vaši duši.
Bonsaj je východoasijskou rostlinou, která si svou krásou podmanila celý svět. V zemi původu je doposud tradicí v rámci pěstování po mnoho generací. Samotné slovo bonsaj je z japonského slova bonsai či punsaj a znamená pěstování stromů v misce, však také slovo bon v překladu je strom a saj znamená květináč. Pěstování bonsají je koníčkem jak pro zkušené, tak i pro úplné začátečníky.

bonsaj

Jak na to aneb základní postup

1. Jestliže jste v rámci pěstování bonsaje začátečník, je adekvátní si zakoupit již zahradnicky upravenou rostlinu, avšak i tak bude vyžadovat vaši péči a práci s tím spojenou, ideální je pořízení rostliny v květinářství či zahradnictví, která jsou alespoň z části orientovaná na bonsaje, při nákupu je nezbytná kontrola kvality rostliny, tj. aby rostlina nebyla zažloutlá či nepůsobila uvadle.

2. Usazení – místo pro bonsaj je na základě typu rostliny, neboť existují bonsaje venkovní a pokojové. Pro pokojové je ideální vyšší místo na úrovni očí, světlé místo s eliminací průvanu i přímého slunce, rovněž je třeba umístění mimo plný zdroj tepla – tj. nevhodná je těsná blízkost u topení. Venkovní rostlinu lze umístit na zahradě, terase apod., kde bude růst a dělat radost po celý rok.

3. Pro pěstování bonsají je ideální volbou mělká miska. Menším svízelem je, že bonsaji škodí jak přeschnutí, tak ale i přelití, které způsobuje větší škodu. Je třeba věnovat takřka každodenní péči v podobě kontroly adekvátní vlhkosti kořenového obalu. V případě přelití je poškozen kořenový systém a dojde k uhynutí rostliny. Zaléváme pouze odstátou vodou mající teplotu shodnou s teplotou v místnosti.

strom

4. Výživa v podobě hnojení je podstatnou součástí péče. Krom hnojiv určených speciálně pro bonsaje, je potenciální používání hnojiv pro pokojové rostliny. Ideální volbou jsou hnojiva ve formě tablet, tyčinek či granulí a podávání v menších dávkách, aby nedošlo k poškození v rámci přehnojení.